Deprem, sel, yangın, tusunami, kasırga benzeri tabi afetlerle beraber savaş gibi istenilmeyen durumlarda ortaya çıkan planlanamamış yapı ihtiyaçlarında barınma sorununa acil çözüm getiren prefabrik acil yerleşim konutları insanlığın en önemli umudu oluyor.

Örneğin Mart 2011’de komşumuz Suriye’de başlayan iç savaş sonrasında oluşan mülteci akınında sadece Türkiye’ye 2 milyonun üzerinde insan sığındı. Sorunun halen devam ettiği günümüzde bu 2 milyon insanın sağlıklı şartlarda hayatını devam ettirebileceği en az 400 bin konuta ihtiyaç duyuldu. Bu konutların klasik mimarinin uzun süren üretim süreçlerinde karşılanması çok zor. Bu durumda konteyner ve prefabrik acil yerleşim üniteleri mağdur olan insanlar için iyi bir çözüm oldu.
Teknolojik fabrika tesislerinde vidalı sistem demonte üretimle hazırlanan mülteci evler kurulum yerine kolayca nakledilerek kısa sürede montajlanarak kullanıma hazır teslim edilmektedir. 

Prefabrik yapı sistemiyle üretilen acil yerleşim konutlarının en önemli avantajı uzun ömürlü yapı sınıfında olmasının yanı sıra yapıların demonte özelliğin verdiği kolaylıkla sökülerek başka alanlara taşınabilmesidir. Bu avantajla bir noktadaki mağduriyet giderildiğinde yapının ihtiyaç duyulan başka mekanlara taşınabilmesine imkan vermektedir. Veya ürünler sorun bittiğinde ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere paketlenerek depolanabilmektedir.

Acil yerleşim ünitelerinde güvenli, kaliteli ve hızlı üretim gerçekleştiren Karmod çok sayıda yaşam alanları üreterek insanlığın hizmetine sundu. Hepimizi üzen Van Depremi 23 Ekim 2011 yılında gerçekleştiğinde oluşan yerleşim alanı açığına 500 ailelik yaşam ünitesi ve sağlık yapılarıyla destek olduk. Karmod geçmeşti olduğu gibi bundan sonrada insanlığa ümit olacak yaşam alanları üretmeye devam edecek.